Konstrukcje pod taras

Deski kompozytowe stanowią coraz chętniej wykorzystywany materiał do budowy tarasów. Swoim wyglądem przypominają naturalne drewno, ale są od niego znacznie bardziej trwałe i wytrzymałe. Powierzchnię użytkową z kompozytu można zbudować na wiele sposobów. Możemy zdecydować się na taras na konstrukcji stalowej, na wylewce betonowej bądź na specjalnych klinach poziomujących z tworzywa sztucznego. W każdym wypadku ważny jest dobór odpowiednich elementów montażowych, takich jak deski, legary, klipy łączące, a także gumowe podkładki pod tarasy. Specjalne dystansowe podkładki pod taras ułatwiają dodatkowo odpowiednie wypoziomowanie całej konstrukcji.

Taras wykonany na gruncie czy na betonie?

Poza możliwością budowy tarasu na gruncie, coraz bardziej popularne stają się betonowe i stalowe konstrukcje pod taras, które muszą być ściśle dostosowane do rodzaju desek kompozytowych. Taras na konstrukcji stalowej stanowi z całą pewnością rozwiązanie znacznie trwalsze oraz bardziej stabilne niż powierzchnia skonstruowana na gruncie, dlatego też cieszy się znacznie większym zainteresowaniem ze strony inwestorów.

Współczesne konstrukcje pod taras są projektowane w ten sposób, aby skutecznie eliminować wady związane z użytkowaniem kompozytu, a także nie ulegać niszczeniu pod wpływem zanieczyszczeń czy niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Jeśli posiadamy już betonowe podłoże, wówczas wystarczy wykonać konstrukcję nośną pod taras, składającą się z wypoziomowanych legarów i kontr-legarów. Pod legary zaleca się zastosować izolujące gumowe podkładki pod tarasy, które ułatwiają regulację i poziomowanie. Na rynku możemy zetknąć się z różnymi rodzajami podkładek pod tarasy – najlepiej wybrać te, które zostały wykonane z wysokiej jakości granulatu gumy, dzięki czemu wykazują dużo lepszą odporność na gnicie i wydłużają trwałość legarów, tworząc skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią.

Powrót do góry