22 lipiec

Samodzielny montaż tarasu

Samodzielny montaż tarasu jeszcze nigdy nie był tak prosty. Dostępne na rynku systemy tarasowe, wykonane z kompozytu – włókien bambusowych i polimerów, pozwalają na samodzielny i łatwy montaż desek tarasowych kompozytowych na balkonie i tarasie. Aby w pełni korzystać z jego uroków przez długie lata, już w trakcie budowy warto zastosować się do kilku zaleceń.

Innowacyjnym i prostym w montażu systemem desek tarasowych z ecco kompozytu, czyli deski z włókien bambusowych oraz polimerów HDPE. Taras takiej konstrukcji, w przeciwieństwie do innych systemów tarasowych, może zamontować praktycznie każdy bez pomocy specjalisty. Pierwszym etapem planowania jest wybór lokalizacji. To od naszych preferencji zależy, czy będzie to miejsce nasłonecznione czy zacienione. Przed budową powinniśmy sprawdzić czy podłoże jest suche, czyste, wypoziomowane. Należy również zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody z podłoża.

Sprzęt potrzebny do wykonania prac związanych z montażem. Korzystamy z tych samych sprzętów, co przy obróbce drewna (tj. wiertarki, wkrętarki, piły z drobnymi zębami, miary, poziomicy, młotka, wyrzynarki, rękawic ochronnych, okularów ochronnych ). Konstrukcja składa się z poszczególnych elementów o następujących wymiarach: deska tarasowa o wymiarach (145mm x 31mm x 5800mm), legar (58 mm x 28mm x 5800mm), klip łączący, wkręt do kompozytu ze stali nierdzewnej. Po upewnieniu, że posiadamy wszystkie materiały, przystępujemy do prac, które można podzielić na następujące etapy:

Krok 1: Najważniejsze jest podłoże

Pamiętajmy o odprowadzeniu wody z pod tarasu w tym celu musimy zachować spadek podłoża minimum 1%. Następnie należy rozłożyć równomiernie legary na całej powierzchni montażowej, tak żeby przylegały do podłoża. Zalecany odstęp pomiędzy legarami powinien wynosić nie więcej niż 30 cm. Szczelina dylatacyjna pomiędzy deskami zostaje wymuszona przez klip mocujący natomiast odstęp pomiędzy deskami przy łączeniu na długości powinien wynosić ok. 15mm . Podczas składania tarasu należy pamiętać o zachowaniu odstępu ok. 20 mm od ścian i elementów stałych

Krok 2: Rozmieszczenie i wypoziomowanie

Wypoziomowane legary przytwierdzamy do podłoża, za pomocą kołków rozporowych i wkrętów, lub przyklejamy do wylewki betonowej czy papy za pomocą kleju. Po przytwierdzeniu legarów sprawdzamy czy główki śrub nie wystają ponad powierzchnię legara, ponieważ może to spowodować nierówne ułożenie desek tarasowych.

Krok 3: Dobre łączenia gwarantem trwałości

Następnie mocujemy klipy startowe (stal nierdzewna) na co drugim legarze ok. 1cm od jego początku. Kolejnym krokiem jest umieszczenie deski która powinna przylegać do klipu startowego następnie mocujemy klipy montażowe (plastikowe) za pomocą wkrętów ze (stali nierdzewnej) używając w tym celu wkrętarki, poczym dokładamy kolejną deskę i dokręcamy śruby. Czynność tą powtarzamy pamiętając o dokręcaniu wkrętów.

Krok 4: Liczy się każdy szczegół

Mamy już prawie gotowy taras, ale nie zapominajmy o wykończeniu. Pozostaje nam już montaż listw wykończeniowych lub zaślepek końcowych, w zależności od materiałów, jakie posiadamy. Do zamocowania listew używamy śrub ze stali nierdzewnej, natomiast do zaślepek gumowego młotka.
Przy realizacji każdego z powyższych etapów pamiętajmy o bezpieczeństwie pracy. Zastosowanie się do wymienionych wskazówek zagwarantuje trwały, ekologiczny taras, który będzie nam służył przez całe lata.

Grupa Ecco – deski tarasowe kompozytowe i systemy tarasowe oferuje produkty łatwe w samodzielnym montażu. Na życzenie klienta możemy również sami zająć się tą kwestią. Po więcej informacji zapraszamy do naszego drugiego wpisu: Jak zamontować deski tarasowe kompozytowe na tarasie i balkonie?